Menu

مشاوره خانواده

نوبت دهی و پذیرش

شماره های تماس جهت تعیین نوبت


شعبه یک(ستاری- پیامبر غربی- مرکز روان آوا)
09360695153
شعبه دو(گیشا- جلال آل احمد- مرکز مشاوره بهار نو)
09360695153
شعبه سه(قلهک- جنب مترو قلهک- مرکز مشاوره رهیار)
09360695153
تلفن مشاوره ای هوشمند
9092301369

 

خدمات تخصصی ما

مشاوره ازدواج 
مشاوره پیش از ازدواج
مشاوره خانواده
درمان اختلالات روانی و رفتاری
مشاوره تحصیلی و کنکور
مشاوره شغلی
آموزش مهارت های زندگی
مشاوره کودک و نوجوان
بازی درمانی و افزایش خلاقیت در کودکان

خدمات ما در یک نگاه

مشاوره فردی
مشاوره
گروهی
ارزیابی هوش 
ارزیابی شخصیت
برگزاری کارگاه های آموزشی
آموزش والدین
همکاری با مدارس 
همکاری با مهدکودک ها
انجام پروژه های تحقیقاتی

مقالات خانواده

مشاوره پیش از ازدواج مؤثر چگونه است؟

مشاوره پیش از ازدواج مؤثر چگونه است؟

مشاوره پیش از ازدواج مؤثر چه ویژگی هایی دارد؟

مشاوره پیش از ازدواج مؤثر چگونه است؟

 

هدف از مشاوره پیش از ازدواج، ایجاد زندگی سعاتمند و پیشگیری از آسیب­های خانواده و کم کردن بروز خطا در ازدواج است.

در مشاوره پیش از ازدواج چه می کنیم؟

در مشاوره پیش از ازدواج به دنبال انطباق نیستیم.

1. این دیدگاهی غلط است که فکر کنیم در مشاوره ازدواج افراد شبیه به هم را با هم انطباق دهیم.

2. در مشاوره ازدواج ما دنبال ریسک فاکتورهایی (عوامل هشداردهنده­ای) هستیم که ممکن است یک ازدواج را به مخاطره و نابودی بیندازد.

3. اگر می خواهیم مشاوره خوبی بدهیم باید ابتدا ریسک فاکتورها (عوامل هشدار دهنده) را خوب بشناسیم.

4. و نکته مهم این است در صورت شناخت ریسک فاکتورها (عوامل هشدار دهنده) باید برای اصلاح و حل آنها برنامه داشته باشیم و در یک مشاوره پیش از ازدواج صحیح و مؤثر باید به دنبال اصلاح باشیم، زیرا ممکن است افراد مراجعه کننده به مشاوره ازدواج دیگر هیچگاه به مشاور و روانشناس مراجعه ای نداشته باشند بنابراین یک مشاور در این زمینه باید خود را متعهد و مسئول دانسته و بیشترین کمک را به مراجع داشته باشد.

5. بنابراین باید بدانیم ریسک فاکتور ها در عصر ما تغییر به سزایی داشته اند و نباید در حد انطباق به مشاوره ازدواج نگاه کرد.

6. در مشاوره پیش از ازدواج باید ریسک فاکتورها (عوامل هشداردهنده) را خوب بشناسیم و یک مشاور نباید برحسب کلیشه ها و آمارهای کلی به مشاوره ازدواج اقدام نماید. بلکه با توجه به خاص بودن هر انسان و شرایط فیزیولوژیکی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی،  تربیتی و آموزشی به مشاوره اقدام نمائیم.

در این زمینه گاتمن که روانشناسی است که در زمینه عشق تلاش های بسیاری داشته است ریسک فاکتور ها (عوامل هشدار دهنده) اصلی را به نظر خودش شناسایی کرده است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

1. نق زدن (نق نق کردن)

2. شکایت کردن

3. سرزنش کردن

4. دفاعی برخورد کردن

5. سکوت کردن

در مشاوره پیش از ازدواج هدف شناسایی و بررسی میزان و شدت هر یک از این موارد است، در این زمینه گاتمن می گوید؛ وجود تعارض یا عدم تعارض پیش بینی کننده­ی موفقیت یا شکست یک ازدواج نیست، بلکه افرادی که توانایی حل تعارض یا مهارت حل تعارض دارند یا ندارند، می تواند این را پیش بینی نماید.

در مرکز مشاوره ما بر اساس این پیش فرض ها به مشاوره ازدواج می پردازیم در مقالات آتی بیشتر به ریسک فاکتورها و اهمیت آنها در موفقیت یا شکست ازدواج می پردازیم.


گروه مشاورین مرکز مشاوره روان آوا

www.ravanava.com

 

 

چاپ
8907 به این مطلب امتیاز دهید:
3.4

8 نظرات مطلب "مشاوره پیش از ازدواج مؤثر چگونه است؟"

1
0

سارا

با سلام من با پسری حدود سه چهار سال پیش آشنا شدم که بهم می گفت از من خوشش میاد و برای ازدواج دنبال من اومده حتی به خواهراشم گفته بود اما همیشه پیشنهادات دیگه ای می داد و قبول نمی کردم دعوامون می شد به خاطر همین دوستیمون رو به هم زدیم دوباره بعد از یک سال برگشت و گفت که واقعا از من خوشش میاد و دوست داره همسر آیندش من باشم و حرفای خیلی امیدوارکننده می زد اما بعد از سه چهار روز دیگه گفت که دوست داره قبل از نامزد ی بعضی موارد رو با من تجربه کنه ببینه من میتونم نیازاشو تامین کنم به قول خودش ببینه چه جوری هستم می گفت تا با کسی تجربه نکنم باهاش نمی تونم ازدواج کنم به خاطر همین قبول نمی کنم. حالا من نمیدونم حرفای اون تا چه حد راسته واقعا منو برای ازدواجومیخواد یا رابطه جنسی؟؟!!


1
0

مرکز مشاوره

سلام دوست گرامی در مشاوره ازدواج همواره نظر ما این هست که در یک رابطه برای آشنایی موارد زیادی برای شناخت وجود داره و اگر فردی در فرآیند آشنایی همواره تقاضای رابطه جنسی را مطرح کرد بهتره از اون رابطه خارج شوید

بعلاوه رابطه ای هدفمند برای ازدواج تا این حد طول نمیکشد و سریعاً اهداف و مراحل رابطه مشخص می گردد.


1
0

سارا

سنم ۲۹ ساله و مجردم و بیکار جنسیت زن


1
0

فائزه

سلام وقتتون بخیر.بنده دختری ۲۳ ساله هستم که مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی دارم و قصد دارم امسال کنکور ارشد همین رشته شرکت کنم.برام خواستگاری اومده که ۳۰ ساله و دیپلمه هستش اما به نظرم طرز فکرش بد نیس و خیلی دوس داره من ادامه تحصیل بدم و میگه خودشم درسش خوب بوده و میخواسته کنکور بده اما بخاطر شرایط بدی که اون زمان خانوادش داشته نتونسته.این آقا مذهبی هستن و میگن باید چادر سر کنی درحالی که من مانتویی هستم و فقط تو مناسبت های مذهبی مثل عاشورا چادر سر میکنم.من خودم خانواده ام مذهبی هستن اما کمتر از خانواده ی خواستگارم.خانواده ی خوبی دارن و خودشونم ظاهرا آدم خوب هستن.میشه راهنماییم کنید که اینا میتونن دلیل رد کردن خواستگار باشن یا نه؟به نظر شما مسئله ی اختلاف سطح تحصیلی واقعا مشکل سازه حتی اگه تفاهم داشته باشیم؟و اینکه ایشون از من مذهبی تر هستن چطور؟ممنون میشم پاسخ بدید.


1
0

مشاور

سلام

دوست گرامی بیشترین موردی که باید در نظر داشته باشید نگرش شما و خواستگارتون در مورد مواردی است که مطرح کردین مثل سن و حجاب و ...

علاوه بر این به شما پیشنهاد میکنم حتما" مشاوره قبل از ازدواج داشته باشید معیارهاتون ازذهمسر آیتده رو بنویسید و در مورد زندگی قاطعانه تصمیم بگیرید.


1
0

مرکز مشاوره

سلام دوست گرامی

مهمترین مساله در ازدواج نگرش دو نفر نسبت به مسائل مختلف است و نه خود آن مسائل, به عنوان مثال نگرش نسبت به تحصیلات, سن و نوع پوشش است که دو نفر را به هم نزدیک یا دور می کند نه خود این موارد. به شما توصیه میکنم معیارهای خود را از ازدواج و همسر ایده آل خود بنویسید و حتما" در تصمیم گیری طوری عمل کنید که انتخاب شما بر اساس آزمون و خطا نباشد لذا مشاوره ازدواج حضوری می تواند بهترین پاسخ به نگرانی های شما باشد.

موفق باشید


1
0

۲۲

باسلام من ۲۲سالمه تا الانم خاستگار زیاد داشتم اما وقتی کسی میاد خاستگاری نمیتونم بهش فکر کنم و همون اول میگم نه اخرین خاستگارم پسرعمم بود دوروز پیش ردش کردم پدرم شاکی شد و گفت فکر اینکه بخوای با کسی غییر از طایفه خودمون ازدواج کنی رو از سرت درار ..از یه طرف یکی از دوستان اینو بهم گفت که یه مدته که فقط خاستگار برات میاد بعدش خیلی کم میشه ونمیاد چون ازبس گفتی نه همه فک میکنن یا ازدواج نمیکنی یا یه مشکلی داری ..چه کنم من؟؟


1
0

مرکز مشاوره

سلام دوست گرامی

به نظرم بهتره ملاک ها و اهداف تون رو از ازدواج کردن مشخص کنید و اگر این سخت گیری برای کمال گرایی و ایده آل گرایی هست باید براش راه چاره ای پیدا کنید همچنین به شما پیشنهاد می کنم برای مشاوره آموزش پیش از ازدواج مراجعه بفرمایید.

موفق باشید

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x

مشاوره ازدواج

مشاوره تحصیلی

آموزش مهارت های زندگی