Menu

مشاوره خانواده

نوبت دهی و پذیرش

شماره های تماس جهت تعیین نوبت


شعبه یک(بزرگراه ستاری- پیامبر غربی)

02144049385

شعبه دو(ستارخان- خیابان پاک شمالی)

02144280271

09360695153

تلفن مشاوره ای هوشمند

9092301369

 

خدمات تخصصی ما

مشاوره ازدواج و پیش از ازدواج

درمان اختلالات روانی و رفتاری

مشاوره تحصیلی و کنکور

مشاوره شغلی

آموزش مهارت های زندگی

مشاوره کودک و نوجوان

بازی درمانی و افزایش خلاقیت در کودکان

خدمات ما در یک نگاه

مشاوره فردی و گروهی

ارزیابی هوش و شخصیت

برگزاری کارگاه های آموزشی

آموزش والدین

همکاری با مدارس 

همکاری با مهدکودک ها

انجام پروژه های تحقیقاتی

مقالات خانواده

مشاوره پیش از ازدواج مؤثر چگونه است؟

مشاوره پیش از ازدواج مؤثر چگونه است؟

مشاوره پیش از ازدواج مؤثر چه ویژگی هایی دارد؟

مشاوره پیش از ازدواج مؤثر چگونه است؟

 

هدف از مشاوره پیش از ازدواج، ایجاد زندگی سعاتمند و پیشگیری از آسیب­های خانواده و کم کردن بروز خطا در ازدواج است.

در مشاوره پیش از ازدواج چه می کنیم؟

در مشاوره پیش از ازدواج به دنبال انطباق نیستیم.

1. این دیدگاهی غلط است که فکر کنیم در مشاوره ازدواج افراد شبیه به هم را با هم انطباق دهیم.

2. در مشاوره ازدواج ما دنبال ریسک فاکتورهایی (عوامل هشداردهنده­ای) هستیم که ممکن است یک ازدواج را به مخاطره و نابودی بیندازد.

3. اگر می خواهیم مشاوره خوبی بدهیم باید ابتدا ریسک فاکتورها (عوامل هشدار دهنده) را خوب بشناسیم.

4. و نکته مهم این است در صورت شناخت ریسک فاکتورها (عوامل هشدار دهنده) باید برای اصلاح و حل آنها برنامه داشته باشیم و در یک مشاوره پیش از ازدواج صحیح و مؤثر باید به دنبال اصلاح باشیم، زیرا ممکن است افراد مراجعه کننده به مشاوره ازدواج دیگر هیچگاه به مشاور و روانشناس مراجعه ای نداشته باشند بنابراین یک مشاور در این زمینه باید خود را متعهد و مسئول دانسته و بیشترین کمک را به مراجع داشته باشد.

5. بنابراین باید بدانیم ریسک فاکتور ها در عصر ما تغییر به سزایی داشته اند و نباید در حد انطباق به مشاوره ازدواج نگاه کرد.

6. در مشاوره پیش از ازدواج باید ریسک فاکتورها (عوامل هشداردهنده) را خوب بشناسیم و یک مشاور نباید برحسب کلیشه ها و آمارهای کلی به مشاوره ازدواج اقدام نماید. بلکه با توجه به خاص بودن هر انسان و شرایط فیزیولوژیکی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی،  تربیتی و آموزشی به مشاوره اقدام نمائیم.

در این زمینه گاتمن که روانشناسی است که در زمینه عشق تلاش های بسیاری داشته است ریسک فاکتور ها (عوامل هشدار دهنده) اصلی را به نظر خودش شناسایی کرده است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

1. نق زدن (نق نق کردن)

2. شکایت کردن

3. سرزنش کردن

4. دفاعی برخورد کردن

5. سکوت کردن

در مشاوره پیش از ازدواج هدف شناسایی و بررسی میزان و شدت هر یک از این موارد است، در این زمینه گاتمن می گوید؛ وجود تعارض یا عدم تعارض پیش بینی کننده­ی موفقیت یا شکست یک ازدواج نیست، بلکه افرادی که توانایی حل تعارض یا مهارت حل تعارض دارند یا ندارند، می تواند این را پیش بینی نماید.

در مرکز مشاوره ما بر اساس این پیش فرض ها به مشاوره ازدواج می پردازیم در مقالات آتی بیشتر به ریسک فاکتورها و اهمیت آنها در موفقیت یا شکست ازدواج می پردازیم.


گروه مشاورین مرکز مشاوره روان آوا

www.ravanava.com

 

 

چاپ
7813 به این مطلب امتیاز دهید:
3.3

4 نظرات مطلب "مشاوره پیش از ازدواج مؤثر چگونه است؟"

سارا

با سلام من با پسری حدود سه چهار سال پیش آشنا شدم که بهم می گفت از من خوشش میاد و برای ازدواج دنبال من اومده حتی به خواهراشم گفته بود اما همیشه پیشنهادات دیگه ای می داد و قبول نمی کردم دعوامون می شد به خاطر همین دوستیمون رو به هم زدیم دوباره بعد از یک سال برگشت و گفت که واقعا از من خوشش میاد و دوست داره همسر آیندش من باشم و حرفای خیلی امیدوارکننده می زد اما بعد از سه چهار روز دیگه گفت که دوست داره قبل از نامزد ی بعضی موارد رو با من تجربه کنه ببینه من میتونم نیازاشو تامین کنم به قول خودش ببینه چه جوری هستم می گفت تا با کسی تجربه نکنم باهاش نمی تونم ازدواج کنم به خاطر همین قبول نمی کنم. حالا من نمیدونم حرفای اون تا چه حد راسته واقعا منو برای ازدواجومیخواد یا رابطه جنسی؟؟!!


سارا

سنم ۲۹ ساله و مجردم و بیکار جنسیت زن


فائزه

سلام وقتتون بخیر.بنده دختری ۲۳ ساله هستم که مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی دارم و قصد دارم امسال کنکور ارشد همین رشته شرکت کنم.برام خواستگاری اومده که ۳۰ ساله و دیپلمه هستش اما به نظرم طرز فکرش بد نیس و خیلی دوس داره من ادامه تحصیل بدم و میگه خودشم درسش خوب بوده و میخواسته کنکور بده اما بخاطر شرایط بدی که اون زمان خانوادش داشته نتونسته.این آقا مذهبی هستن و میگن باید چادر سر کنی درحالی که من مانتویی هستم و فقط تو مناسبت های مذهبی مثل عاشورا چادر سر میکنم.من خودم خانواده ام مذهبی هستن اما کمتر از خانواده ی خواستگارم.خانواده ی خوبی دارن و خودشونم ظاهرا آدم خوب هستن.میشه راهنماییم کنید که اینا میتونن دلیل رد کردن خواستگار باشن یا نه؟به نظر شما مسئله ی اختلاف سطح تحصیلی واقعا مشکل سازه حتی اگه تفاهم داشته باشیم؟و اینکه ایشون از من مذهبی تر هستن چطور؟ممنون میشم پاسخ بدید.


مرکز مشاوره

سلام دوست گرامی

مهمترین مساله در ازدواج نگرش دو نفر نسبت به مسائل مختلف است و نه خود آن مسائل, به عنوان مثال نگرش نسبت به تحصیلات, سن و نوع پوشش است که دو نفر را به هم نزدیک یا دور می کند نه خود این موارد. به شما توصیه میکنم معیارهای خود را از ازدواج و همسر ایده آل خود بنویسید و حتما" در تصمیم گیری طوری عمل کنید که انتخاب شما بر اساس آزمون و خطا نباشد لذا مشاوره ازدواج حضوری می تواند بهترین پاسخ به نگرانی های شما باشد.

موفق باشید

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x

مشاوره ازدواج

مشاوره تحصیلی

آموزش مهارت های زندگی