Menu

روانشناسی

نوبت دهی و پذیرش

 

شماره های تماس جهت تعیین نوبت

شعبه قلهک( شمال و شمال شرق تهران؛ قلهک- جنب مترو قلهک- مرکز مشاوره روزنه (رهیار)
02188253229-09360695153

شعبه گیشا ( غرب و شمال غرب تهران؛ گیشا- جلال آل احمد- مرکز مشاوره شیوا)

02188253229-09360695153

 

شعبه صادقیه (غرب تهران؛ ضلع شمالی ایستگاه مترو صادقیه- مرکز مشاوره فرحبخش)

02188253229-093606951530

تلفن مشاوره ای هوشمند9092301369

خدمات تخصصی ما

مشاوره ازدواج
مشاوره
 پیش از ازدواج

مشاوره خانواده
درمان اختلالات روانی و رفتاری
مشاوره تحصیلی وکنکور
مشاوره شغلی

آموزش مهارت های زندگی

مشاوره کودک و نوجوان

بازی درمانی و افزایش خلاقیت در کودکان

خدمات ما در یک نگاه

مشاوره فردی
مشاوره
گروهی
ارزیابی هوش
روانشناس کودک
ارزیابی شخصیت
برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه عموم
برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه متخصصین

آموزش والدین
همکاری با مدارس
همکاری با مهدکودک ها
انجام پروژه های تحقیقاتی

مقالات روانشناسی و مشاوره

مرکز مشاوره

اعتماد به نفس پایین

چه عواملی به ایجاد اعتماد به نفس ضعیف می انجامد؟

چه عواملی به ایجاد اعتماد به نفس ضعیف می انجامد؟

اعتماد به نفس احساسی است که باعث هماهنگی در جنبه های مختلف وجود شما می شود. به این ترتیب به واسطه اعتماد به نفس شما به پیش خواهید رفت و در این فرایند از تمام توانایی های خود بهره خواهید برد. در عین حال میزان پیشرفت شما در آن حدی خواهد بود که استحقاق آن را دارید و نه کمتر.

اولین چیزی که ممکن است باعث تضعیف اعتماد به نفس شما شود، نحوه تربیت و پرورشی است که از آن برخوردار بوده اید. اولین تجربه ها در خانواده و مدرسه، احساس ما را درباره اینکه چه کسی هستیمو تا چه حد ارزش و اعتبار داریم، می سازد. دوره کودکی که در آن انتقاد، طرد و شکست های پی در پی رسیدن به اهداف غیر واقعی وجود دداشته باشد، باعث تضعیف و رشد نیافتن اعتماد به نفس می شود. درست مانند قایقی که با یک پارو بخواهد به پیش رود. در این صورت، هر چه هم سریع پارو بزنید دائماً به دور خود می چرخید.

دومین چیزی که می تواند باعث ایجاد اعتماد به نفس ضعیف شود، افکار بیهوده و ناکارآمد است. اگر دائماً به خود بگویید؛ درمانده و ناتوان هستید، خود را به سوی پذیرش بدبختی سوق داده اید. در این حال، هر بار تصور کنید که فردی بی صلاحیت و ناتوان هستید، مرتباً خود را با افرادی دیگر که به نظر موفق تر و شایسته تر می آیند، مقایسه خواهید کرد. به طور معمول افکار ما کمک می کند تا اعتماد به نفس خود را حفظ کنیم، اما حتی یک فکر نامربوط و بیهوده نیز می تواند اعتماد به نفس ما را تحت الشعاع قرار دهد. اما همانطور که ما یاد گرفته ایم تا درباره خود به طریقی خاص فکر کنیم، همانطور هم می توانیم نگرش خود را نسبت به توانائیها و وجود خود تغییر دهیم.

یک تصور ذهنی به معنای آن نیست که شما بی ارزش هستید، این فقط به آن معناست که شما یاد گرفته اید که درباره خودتان منفی بافی کرده و خود را در آینه ذهن خود بی ارزش ببینید.

سومین چیزی که باعث اعتماد به نفس ضعیف می شود، چگونگی واکنش ما نسبت به افراد بیهوده است، و این واکنش در واقع سبک و شیوه ای است که ما از کودکی آن را کسب کرده و آنگونه پرورش یافته ایم.

ما غالباً سعی می کنیم بدون توجه به نحوه تربیت خود و افکار بیهوده ای که به ذهنمان خطور می کند، بی مهابا به پیش برویم در حالی که شناسایی توانایی های خود را که اولین گام در کسب اعتماد به نفس است را فراموش کرده و تا مرز در هم شکستگی جان فرسا به هر دست آویزی چنگ می زنیم.

افزایش اعتماد به نفس به منزله تحمل کار طاقت فرسا نیست. در واقع افزایش اعتماد به نفس در مرحله نخست مستلزم درک چیزهایی است که در زندگی اهمیت دارد و در مرحله بعد نیازمند طرح و برنامه ریزی برای اهداف مناسب است. 

از سوی دیگر باید بین اعتماد به نفس و بی توجهی به دیگران یا پررویی تفاوت قائل شویم. اعتماد به نفس رفتاری است که فرد در آن هم به خود احترام می گذارد و هم به دیگران.

توجه به این نکته بخصوص برای کسانی که دچار سوءتفاهم در فهم این نکته هستند بسیار حائز اهمیت است.

مطلب قبلی اعتماد به نفس
مطلب بعدی کمال گرایی
چاپ
36398 به این مطلب امتیاز دهید:
4.9

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x

مشاوره زناشویی

مشاوره تحصیلی

soap2day