Menu

روانشناسی

نوبت دهی و پذیرش

 

شماره های تماس جهت تعیین نوبت

شعبه قلهک( شمال و شمال شرق تهران؛ قلهک- جنب مترو قلهک- مرکز مشاوره روزنه (رهیار)
02188253229-09360695153

شعبه گیشا ( غرب و شمال غرب تهران؛ گیشا- جلال آل احمد- مرکز مشاوره شیوا)

02188253229-09360695153

 

شعبه صادقیه (غرب تهران؛ ضلع شمالی ایستگاه مترو صادقیه- مرکز مشاوره فرحبخش)

02188253229-093606951530

تلفن مشاوره ای هوشمند9092301369

خدمات تخصصی ما

مشاوره ازدواج
مشاوره
 پیش از ازدواج

مشاوره خانواده
درمان اختلالات روانی و رفتاری
مشاوره تحصیلی وکنکور
مشاوره شغلی

آموزش مهارت های زندگی

مشاوره کودک و نوجوان

بازی درمانی و افزایش خلاقیت در کودکان

خدمات ما در یک نگاه

مشاوره فردی
مشاوره
گروهی
ارزیابی هوش
روانشناس کودک
ارزیابی شخصیت
برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه عموم
برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه متخصصین

آموزش والدین
همکاری با مدارس
همکاری با مهدکودک ها
انجام پروژه های تحقیقاتی

مقالات روانشناسی و مشاوره

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

وجود برداشت ها و نگرش های غلط درباره ازدواج، نیز خود، فشار و استرس ازدواج را سنگین تر می کند. باورهای اشتباه در مورد ازدواج می تواند ضربه شدیدی به زندگی مشترک وارد کند، زیرا باعث تصمیم گیری های اشتباه می شود.

مشاوره ازدواج

باورهای غلط در مورد ازدواج

 

ازدواج، واقعه ای مثبت و شیرین در زندگی است و آرزوی بعضی از جوانان و بسیاری از خانواده هاست. بر خلاف تصور ازدواج پدیده ای آسان نیست. در بسیاری از موارد نگرش های اشتباهی در مورد ازدواج وجود دارد. محبوبیت ازدواج در میان خانواده های ایرانی و همچنین جوانان، به فراوانی و گسترش باورهای اشتباه کمک کرده است. در اینجا به تعدادی از باورهای اشتباه در مورد ازدواج اشاره می شود:

وجود برداشت ها و نگرش های غلط درباره ازدواج، نیز خود، فشار و استرس ازدواج را سنگین تر می کند. باورهای اشتباه در مورد ازدواج می تواند ضربه شدیدی به زندگی مشترک وارد کند، زیرا باعث تصمیم گیری های اشتباه می شود.

1.  ازدواج ابزاری است برای: رفاه، آسایش، فرار از خانه پدری، درمان بیماری ها و ....

گاهی اوقات، افراد از ازدواج بعنوان یک ابزار یا وسیله استفاده می کنند. در حالی که ازدواج یک مرحله مهم رشد در زندگی انسان است نه یک ابزار. برای ازدواج، ضروری است افراد به رشد روانی رسیده باشند که بتوانند علاوه بر قبول مسئولیت های زندگی شخصی، مسئولیت های زندگی مشترک را قبول کنند و از عهده چنین مسئولیت هایی برآیند.

2. باید با کسی ازدواج کرد که از هر نظر کامل باشد.

این باور از آن جهت اشتباهخ است که هیچ انسانی کامل نیست بلکه انسان ها در جهت کمال حرکت می کنند. چنین باوری باعث می شود افراد هیچگاه از همسرشان راضی نباشند چون کامل نیست.

3. زن و شوهر باید کاملاض شبیه هم باشند.

هیچ یک از انسان ها کاملاً شبیه دیگری نیستند حتی دوقلو های همسان. مهارت همدلی به انسان ها کمک می کند تا بتوانند جدا از اختلاف هاو تفاوت هایی که با هم دارند در کنار یکدیگر با رضایت زندگی کنند.

4. حالا ازدواج می کنم و بعد همسرم را تغییر می دهم.

نکته بسیار اساسی که در ازدواج باید به آن توجه کرد این است که هیچ انسانی نمی تواند دیگری را تغییر دهد. انسان ها زمانی که خود بخواهند تغییر می کنند. به همین دلیل، هنگام ازدواج باید فرد را همانطور که هست، پذیرفت و قبول کرد. اگر نمی توانید چنین فردی را بپذیرید با همین شرایطی که هست، بهتر است او را به عنوان همسر انتخاب نکنید.

5. زندگی زن باید از قبل کامل شده باشد.

زنان نیز همانند مردان در قبال زندگی مشترک خود مسئول اند. زن و مرد دوشادوش یکدیگر زندگی مشترک خود را می سازند. نه آنکه مرد زندگی را بسازد و زن وارد زندگی آماده شود.

 6.  زن و شوهر باید همه گذشته خود را به یکدیگر بگویند.

یکی از مشکلاتی که در زندگی مشترک رخ می دهد این است که اطلاعاتی از گذشته خود به دیگری می دهند که نه لازم است و نه ضروری. گاهی اتوقات همین اطلاعات مفصل و غیر ضروری، باعث ایجاد شک و تردید و سوء تفاهم های سنگین در زندگی می شود. البته این بدان معنی نیست که مخفی کاری شود و اطلاعات مهم نیز به یکدیگر داده نشود. به یاد داشته باشید، موضوعی که تمام شده، ربطی به زمان حال ندارد و به طرف مقابل نیز مربوط نمی شود لازم نیست بیان شود. ولی بیان مطالبی که مربوط به زمان حال استو ارتباط مستقیم با فرد مقابل دارد بسیار اساسی است. چنانچه به درستی نمی دانید که چه مواردی را باید به طرف مقابل بگویید و کدام را نگویید، می توانید در دوره های آموزش پیش از ازدواج شرکت کنید و یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

7. زن و شوهر باید همه ی وقت شان را با یکدیگر بگذرانند.

زن و شوهر علاوه بر زندگی مشترک، دارای زندگی شخصی نیز هستند. آنان فعالیت های شخصی، دوستان و برنامه های دیگری نیز جدا از زندگی مشترک دارند که باید به آنها نیز بپردازند. بنابراین، امکان پذیر نیست که همیشه در کنار یکدیگر باشند.

8. مرد مسئول خوشبخت کردن زن است.

زن و مرد هردو مسئول خوشبخت مردن یکدیگر هستند. زن نیز همانند مرد چنین مسئولیتی را بر عهده دارد.

9.  نباید احساست را به طرف مقابل نشان بدهی و گرنه سوء استفاده می کند.

بیان احساسات مثبت مانندعشق و علاقه یکی از ضروریات زندگی مشترک است. معمولاً بیان احساسات مثبت نه تنها مشکلی ایجاد نمی کند بلکه بیان نکردن آنهاست که مشکل زا است.

10. فقط عشق کافی است.

اگر عاشق باشید حتماً ازدواج موفقی خواهید داشت. عشق و عاشق بودن مبنای خوبی برای ازدواج نیست. علاوه بر عشق، زندگی مشترک ضروریات دیگری نیز دارد از جمله پختگی و بلوغ روانی و اجتماعی  و موارد بسیار دیگر. هنگامی که مبنای ازدواج فقط بر یک عامل گذاشته شودو به بسیاری از نکات مهم دیگر آن توجه نشود، مسلم است که احتمال شکست در ازدواج افزایش می یابد. نکته اسایسی دیگر آن که عشق، مفهوم سنگینی دارد و انواع مختلفی از عشق وجود دارد.

 

برگرفته از کتاب : سازگاری با زندگی دانشجویی

دکتر ربابه نوری، حمید پیروی

مطلب قبلی اختلال دوقطبی
مطلب بعدی مشاوره زناشویی
چاپ
22878 به این مطلب امتیاز دهید:
5.0

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x

مشاوره ازدواج

مشاوره تحصیلی

soap2day