Menu

روانشناسی

نوبت دهی و پذیرش

 

شماره های تماس جهت تعیین نوبت

شعبه قلهک( شمال و شمال شرق تهران؛ قلهک- جنب مترو قلهک- مرکز مشاوره روزنه (رهیار)
02188253229-09360695153

شعبه گیشا ( غرب و شمال غرب تهران؛ گیشا- جلال آل احمد- مرکز مشاوره شیوا)

02188253229-09360695153

 

شعبه صادقیه (غرب تهران؛ ضلع شمالی ایستگاه مترو صادقیه- مرکز مشاوره فرحبخش)

02188253229-093606951530

تلفن مشاوره ای هوشمند9092301369

خدمات تخصصی ما

مشاوره ازدواج
مشاوره
 پیش از ازدواج

مشاوره خانواده
درمان اختلالات روانی و رفتاری
مشاوره تحصیلی وکنکور
مشاوره شغلی

آموزش مهارت های زندگی

مشاوره کودک و نوجوان

بازی درمانی و افزایش خلاقیت در کودکان

خدمات ما در یک نگاه

مشاوره فردی
مشاوره
گروهی
ارزیابی هوش
روانشناس کودک
ارزیابی شخصیت
برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه عموم
برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه متخصصین

آموزش والدین
همکاری با مدارس
همکاری با مهدکودک ها
انجام پروژه های تحقیقاتی

مقالات روانشناسی و مشاوره

ويژگي های قلدرها و افراد زورگو
مرکز مشاوره

ويژگي های قلدرها و افراد زورگو

قلدرها و افراد زورگو، زورگویی در محل کار

ويژگي هاي قلدرها و افراد زورگو

مرداني كه قلدري مي كنند گرايش دارند به اينكه از نظر فيزيكي بزرگتر از همسالان شان باشند و داراي سرشتي پرخاشگرانه باشند . اما قلدرها براساس ظاهرشان طبقه بندي نمي‌شوند، بلكه آنها براساس اعمالشان طبقه بندي مي شوند. قلدرها در همة اشكال، اندازه ها، سنين و مليت ها وجود دارند و همچنين ممكن است ثروتمند، فقير، تحصيل كرده، بي سواد، مذكر و يا مونث باشند. ممكن است قلدرها عزت نفس بالايي نداشته باشند ولي آنها رضايت شخصي خود را از طريق تحميل آسيب و صدمه زدن به ديگران به دست ‌مي آورند غالباً آنها نسبت به ديگران همدلي ندارند و نياز نيرومندي به سلطه گري بر همسالان خود دارند. چندين طبقه بندي مختلف از "قلدر ويژه مدرسه"براساس نظر كالوروسا (2003) وجود دارد، كه شامل قلدر مطمئن، قلدر اجتماعي، قلدر بيش فعال، قلدر قلدري شده، شاخه اي از قلدرها و گروهي از قلدرها مي باشند. در هريك از اين موارد، رفتارهاي قلدرانه عدم تعادل نيرومندي ايجاد مي كنند، آن چنان كه براي قربانيان مشكل و حتي امكان ناپذير است كه از خود دفاع نمايند . قلدري مي تواند علامت هشدار دهنده اي باشد كه نشانگر مشكلات رواني شديدتر مانند؛ افسردگي، اختلال سلوك و اضطراب باشد . رفتارهاي قلدرانه مي توانند بعنوان نشانه مشكلات روان شناختي يا عاطفي باشد كه فعلاً قادر به شناسايي شدن نيستند. قلدري بعنوان رفتاري كه به شخص ديگر صدمه يا آسيب وارد مي كند بنظر مي رسد يادآورمهمي براي ديگر رفتارهايي كه با خشونت مرتبط هستند،‌باشند.

 قلدرها با لذتهايي از قبيل: قدرت طلبي، موقعيت طلبي و شهرت طلبي، انتقام خواهي براي احساس آ‌سيب و بي مسئوليت بودن نسبت به ديگران در ارتباط هستند. تحقيقي در آ‌لمان نشان داد كه به لحاظ فيزيولوژيكي قلدرها داراي ضربان قلب پايين تري به نسبت همسالان خود بودند. اين ضربان پائين با رفتار ضداجتماعي در نوجوانان در ارتباط بود،به اين دليل كه آنها كمتر احتمال داشت كه به آساني وحشت زده شوند. قلدرها همچنين سازگاري اجتماعي- رواني بسيار ضعيفي در موقعيت هاي مختلف نسبت به آنهايي كه در قلدري مشاركت ندارند از خود نشان مي دهند . به منظور ايجاد يك رويارويي كه در آن فرد قلدر قادر به كنترل ديگران شود،  رفتارهاي قلدرانه معمولاً نظام دار و برنامه ريزي شده هستند، قلدر با احتياط محل و قرباني را انتخاب مي كند. بطور معمول، قلدرها به منظور ضرب شست نشان دادن با عدم تعادل قدرتشان تا آنجا كه ديگران را كنترل و بر آنها سلطه گري نمايند،مكاني را انتخاب مي كنند كه آنها تماشاگراني داشته باشند . از اين رو قلدري رفتاري وابسته به موقعيت و فرصت است . قلدرها اعمال خود را با اعمال كردن خشونت تكميل مي نمايند تا احساس تعلق به همسالان را بيمه نمايند كه اين به منظور فراهم نمودن حس امنيت در جامعه شان و فراهم كردن شيوة حمايت از خود در مقابل ديگران مي باشد. در حالي كه كودك قلدر احساس هيجان، قدرتمندبودن، يا حتي مسرور بودن در طي تجربة قلدري دارد، فرد قرباني معمولاً احساس ترس، تحقير و خجالت دارد. قربانيان و قلدرها در نشان دادن ويژگي هاي خاصي به همسالان شان مانند هم هستند، آنها اين كار را از طريق ايما و اشاره، زبان بدن، رفتارها و نشانه ها و زبان كلامي انجام مي دهند با اين وجود ويژگي هاي آنها نقطة مقابل هم مي باشند .

بررسي هاي طولي نشان داد كه گرايش به قلدري در مدرسه به طور معناداري رفتار خشن و ضداجتماعي بعدي را پيش بيني مي كند .


مطلب قبلی شكل گيري يك شخصيت قلدر
مطلب بعدی طبقه بندی قرباني های قلدری
چاپ
42893 به این مطلب امتیاز دهید:
3.0

2 نظرات مطلب "ويژگي های قلدرها و افراد زورگو"

0
0

تورج

دیروز یک نفر در محله ما با زنجیری به گردنم زد و الان خیلی درد میکنه

قبل از افطار بردارش از ماشین شیشه دلستر را به سمت من پرت کردند ولی برادرش گفت از دستم در رفت

بعدش که من اعتراض کردم به گردنم زنجیر انداختند

و گردن کلفتی کردند و حالا خیلی حال من بده به نظر شما چکار کنم؟

مادر وبرادرش ازش طرفداری می کنند!


0
0

مرکز مشاوره

سلام آقای تورج

قلدری کردن به اشکال مختلفی رخ می دهد مثل قلدری کلامی، جسمی، عاطفی و قلدری های مربود به فضاهای مجازی موسوم به CyberBullying ، این نوع از قلدری با توجه به اینکه با جسم و سلامتی سر وکار دارد و ممکن است اتفاق ناخوشایند و ناگواری بیفتد می تواند بسیار مخاطره آمیز باشد بنابراین توصیه می شود درگیر اینگونه روابط نشوید و هر جایی که هست سعی کنید متوقفش کنید و پیشنهادم این هست که برای حل این مشکل حتماً از بزرگترها کمک بگیرید. تا در صورت نیاز اقدامات به طور رسمی و منطقی انجام شود و ممکن است راه حل هایی به ذهن بزگترها برسد که به ذهن شما نرسیده باشد.

موفق باشید

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x

مشاوره ازدواج

مشاوره تحصیلی

soap2day