Menu

آموزش

نوبت دهی و پذیرش

 

شماره های تماس جهت تعیین نوبت

شعبه قلهک( شمال و شمال شرق تهران؛ قلهک- جنب مترو قلهک- مرکز مشاوره روزنه (رهیار)
02188253229-09360695153

شعبه گیشا ( غرب و شمال غرب تهران؛ گیشا- جلال آل احمد- مرکز مشاوره شیوا)

02188253229-09360695153

 

شعبه صادقیه (غرب تهران؛ ضلع شمالی ایستگاه مترو صادقیه- مرکز مشاوره فرحبخش)

02188253229-093606951530

تلفن مشاوره ای هوشمند9092301369

خدمات تخصصی ما

مشاوره ازدواج
مشاوره
 پیش از ازدواج

مشاوره خانواده
درمان اختلالات روانی و رفتاری
مشاوره تحصیلی وکنکور
مشاوره شغلی

آموزش مهارت های زندگی

مشاوره کودک و نوجوان

بازی درمانی و افزایش خلاقیت در کودکان

خدمات ما در یک نگاه

مشاوره فردی
مشاوره
گروهی
ارزیابی هوش
روانشناس کودک
ارزیابی شخصیت
برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه عموم
برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه متخصصین

آموزش والدین
همکاری با مدارس
همکاری با مهدکودک ها
انجام پروژه های تحقیقاتی

آموزش مهارت های زندگی

انسان موجودی اجتماعی است و بقای رضایتمندانه او در گرو ایجاد و تداوم ارتباط مناسب با دیگران است. از این روی، فراگیری و تمرین مهارت های زندگی و بهره گیری از آنها موجب می شود که فرد در ارتباط با خود و دیگران ناکامی و رنج کمتری را تحمل کند.

یکی از خدمات مرکز مشاوره روان آوا آموزش مهارت های زندگی به افرادی که نیازمند این آموزش ها هستند، می باشد این آموزش ها به صورت گروهی و یا انفرادی آموزش داده می شود. آموزش ها به گونه ای است که همگان بتوانند از آن بهره ببرند. جهت آشنایی کاربران سایت مرکز در ادامه به تشریح هریک از مهارت های زندگی پرداخته ایم.

 

آموزش مهارت های زندگی

13 نکته برای برخورد با افراد منفی گرا

13 نکته برای برخورد با افراد منفی گرا

راهکارهایی برای تعامل با افراد منفی گرا

13 نکته برای برخورد با افراد منفی گرا

همه ما گاهی با افرادی که افکار، رفتارها و احساسات سمی داشته اند برخورد داشته ایم، و ممکن است این افراد با رفتارهای آزارنده خود ما را آزار داده باشد. اکثر اوقات افراد حساس و با عواطف مثبت گرفتار این گونه افراد می شوند. در این مقاله راهکارهایی آورده شده است تا بتوانید در مقابله با اینگونه افراد عکس العمل های مثبتی از خود بروز دهید و روابط خود را مدیریت نمایید.

 

1- عذر خواهی کنید:

گاهی اوقات بهتر است به جای وقت صرف کردن برای مجادله و بحث باافرادی که با آن ها مشکل دارید، آن ها را ببخشید زیرا از نظر ذاتی همه انسان ها خوب  هستند و ممکن است به دلیل شرایط تربیتی و رشدی دست به اقداماتی بزنند که آزاردهنده باشد. در چنین شرایطی از خودتان بپرسید  اگر در این شرایط یا در برابر این شخص از خود بخشش نشان دهم چه می شود؟

2-  صبر و تحمل داشته باشید:

معمولا اگر در حین تنش به دنبال حاضر جوابی باشیم نتیجه ای جز پشیمانی در برندارد و فقط آتش بحث شعله ورتر می شود، بهتر است مدتی به خود فرصت دهیم تا جو آرام تر شود، می توانید دلخوری های تان را به صورت نامه ای برای شخص بنویسید اما آن را برایش نفرستید. اگر هم می خواهید حتما جواب او را بدهید قبل از پاسخ دادن ابتدا آرام شوید.

3- چقدر مهم است که حق با من باشد؟

گاهی در یک جر وبحث طولانی و خسته کننده گیر می افتیم و مدام در حال اثبات حقانیت خود به  دیگران هستیم. این کار، وقت و  انرژی زیادی از ما صرف می کند. بهتر است لحظه ای توقف کنیم و از خود بپرسیم چرا اینقدر مهم است که به دیگران بفهمانم حق با من است؟ چه نیازی از من برآورده می شود؟

4- عکس العمل سریع نشان ندهید:

اکثر اوقات افراد منفی به دنبال این هستند که شما را از نظر روانی به هم بریزند، گاهی اوقات سکوت بهترین واکنش است زیرا این چرخه منفی تنها با واکنش متقابل نشان ندادن، خنثی می شود.

5- در خصوص مسائل ناراحت کننده با افراد منفی صحبت نکنید:

اکثر افراد معمولا وقتی به مشکلی در زندگی بر می خورند به دنبال یک هم صحبت می گردند تا با او درد دل کنند. بهتر است درانتخاب این افراد دقت کنیم زیرا اگر به اشتباه ما را راهنمایی کنند، کنترل اوضاع از دست مان خارج شده و وضع به مراتب بدتر می گردد.

6- از دریچه چشم دیگری به مساله نگاه کنید:

شاید اگر شما هم به جای او بودید همین کار را می کردید، وقتی نگاه ما به مساله حق به جانب است، توانایی همدلی را از دست می دهیم ولی اگر خود را جای دیگری بگذاریم ممکن است او را  درک کرده و حتی به او حق دهیم و برایش دلسوزی کنیم.

7- از تجارب منفی، نیز می توان درس گرفت:

از هر فرصتی که باعث تجربه شما شود و به رشد و یادگیری تان کمک کند استفاده کنید، هر چند در ظاهر ماجرا ناراحت کننده و ناامید کننده به نظر می رسد ولی می توان از نکات منفی آن نیز درس هایی آموخت.

8- با افراد منفی کمترین تماس را داشته باشید:

بودن با افرادی که مدام ساز مخالف می زنند و انرژی شما را صرف امور بیهوده و عبث می کنند اشتباه است، بهتر است دایره دوستان خود را به افرادی که خوش بین، مثبت و به دنبال رشد هستند، محدود کنید.

9- مراقب خود باشید:

وقت خود را با فعالیت های سالم و مشغولیت های مفید پر کنید به عنوان مثال ورزش کنید، تمرینات مربوط به پاک سازی ذهن و آزاد کردن انرژی های منفی را فرا بگیرید. به دنبال یادگیری مهارت های مورد علاقه تان بروید و از لحظه لحظه زندگی تان استفاده کنید.

10- همیشه این 2 سوال را از خود بپرسید :

اگر واکنش نشان ندهم بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیافتد چیست ؟

اگر واکنش نشان دهم بدترین نتیجه آن چیست ؟

11- لیستی از اولویت های زندگی تان تهیه کنید:

مهم ترین دغدغه های شما چیست؟  حالا از خودتان بپرسید آیا  واکنش به این فرد نقشی در رسیدن به مهمترین مسائل زندگی من دارد؟

12- محبت کنید:

این روش همیشه مؤثر نیست اما گاهی اوقات باعث خلع سلاح طرف مقابل می شود، از او برای کاری که به خوبی انجام داده تعریف کنید و بازخورد مثبت بدهید.

13- بنویسید:

تمام افکار ناراحت کننده و آزار دهنده تان را بنویسید تا ذهن تان خالی شود و سپس کاغذ را پاره یا مچاله کنید.

 

 

مطلب قبلی خشم و کنترل آن
مطلب بعدی ناخن جویدن در کودکان
چاپ
36751 به این مطلب امتیاز دهید:
3.5

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x

مشاوره ازدواج

مشاوره تحصیلی

soap2day